Valleta, Malta – Przewodnik po kameralnej stolicy wyspy

Share:

Swą niezwykłą architekturę Valleta zawdzięcza Joannitom, którzy po przybyciu na Maltę w 1530 r. osiedlili się w Birgu nad zatoką Wielki Port. W 1557 r. urząd Wielkiego Mistrza Zakonu objął Jean Parisot de la Valette, który postanowił wzmocnić obronę Sciberras budując umocnienia wokół całego półwyspu i budując na nim od podstaw nowe miasto. Niestety Wielki Mistrz zmagał się z brakiem funduszy i atakami wojsk tureckich, co opóźniło pracę, przez co kamień węgielny pod budowę miasta nazwanego na cześć założyciela – Valleta, położono 28 marca 1566 r. Warto wspomnieć, że projekt miasta sporządził architekt Francesco Laparelli. Słynny uczeń Michała Anioła i wysłannik papieża Piusa IV. Pierwszym budynkiem obecnej stolicy Malty był kościół Matki Bożej Zwycięskiej, w którym pochowano w 1568 r. założyciela miasta. Następnie, w 1571 r. Wielki Mistrz Zakonu Pietro dem Monte przeniósł siedzibę całego zakony do Vallety. Postępujące w szybkim tempie prace doprowadziły do otwarcia w 1575 r. szpitala Sacra Infermeria, z największą do dziś główną salą w Europie. Obecnie znajduje się tu centrum konferencyjne i Teatr Republiki. Valleta cieszy się również trzecim, najstarszym w Europie teatrem, wybudowanym w 1731 r. przez Wielkiego Mistrza Antonio Manoela de Vilhena. Natomiast w 1796 r. wzniesiono Bibliotekę Narodową gromadzącą kilkadziesiąt tysięcy tomów stanowiących własność zakonu. Bibliotekę otwarto w 1812 r. z powodu ataku wojsk francuskich. Od roku 1800 Malta była częścią Korony Brytyjskiej i dopiero od 1974 r. uzyskała niepodległość i funkcjonuje jako republika parlamentarna.

Atrakcje stolicy Malty

Valleta znana jest jako muzeum pod otwartym niebem, co zawdzięcza 320 zabytkom zgromadzonym na przestrzeni nie przekraczającej 1 km2. W związku z powyższym, w 1980 r. Valleta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Vallece, warto zwiedzić Upper i Lower Barrakka Garden (Górny i Dolny Ogród Barrakka). Możemy tu nie tylko odpocząć w otoczeniu wspaniałej roślinności i sztuki, ale przede wszystkim skorzystać z uroków tarasów widokowych, odsłaniających widok na Grand Harbour i Trzy miasta oraz falochron, w przypadku Dolnego Ogrodu. Jeśli mowa o ogrodach i tarasach widokowych, warto udać się również do Hastings Garden z którego roztaczają się widoki na przedmieścia Vallety i Manoel Island, przedmieścia Msina, Silema, jak również port Marsamxett.

Na mapie podróży po Vallecie, nie może zabraknąć Auberges będące siedzibami kawalerów maltańskich. Innymi słowy, to swoiste domy dla rycerzy, w których mogli oddawać się działalności społecznej, jak również organizować uczty itd. Warto w tym miejscu dodać, iż kawalerowie maltańscy, posługiwali się sławnym krzyem, którego osiem krańców oznacza osiem języków, tj. grup zakonnych. Ze wszystkich Auberges, do najwspanialszych należą 3. Auberge de Castille, niedostępna dla zwiedzających z uwagi na to, że siedzibę ma tu premier. Budynek uważany jest za najpiękniejszy zabytek architektoniczny na Malcie. Dalej plasują się Auberges d’Italie i d’Aragon. Zaprojektowane przez Cessara budynki z XVI w.

Valleta słynna jest również ze swoich wspaniałych katedr, w tym St. John’s Co-Catedral, niezwykle bogata wewnątrz i zaskakująco skromna na zewnątrz, której sklepienie i boczne ołtarze przedstawiają sceny z życia św. Jana z obrazem Caravaggia ścięcia Jana Chrzciciela oraz marmurowymi płytami nagrobnymi wielkich mistrzów ówczesnej Europy. Kolejną katedrą wartą zwiedzenia jest St Paul’s Anglican Catedral ze swoją 65 metrową wieżą.

Poza tym w Vallecie warto zwiedzić kilka bogatych muzeów. W tym Narodowe Muzeum Archeologii, z eksponatami od 5200 r. p.n.e. czy Narodowe Muzeum Wojny.

Niezależnie od gustów, w tej niewielkiej stolicy, każdy znajdzie coś dla siebie.

Valletta – ciekawostki

Valleta jest jednym z najbardziej zagęszczonym pod względem zabytków obszarów na świecie. Ponadto jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą europejską i w dodatku najmniejszą. W 2018 r. została wybrana Europejską Stolicą Kultury. To idealne miejsce dla miłośników słońca, bowiem uważana jest za najbardziej nasłonecznioną stolicę europejską. Warto pamiętać, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Valetta – pogoda

Żeby w pełni cieszyć się urokami Vallety, warto wybrać się tam między kwietniem a grudniem, przy czym notuje się, że najcieplejsze miesiące przypadają od lipca do września przy najlepszym okresie do pływania przypadającym w sierpniu. Poza tym największa wilgotność przypada na miesiące styczeń, luty i październik – grudzień.

Podobne wpisy