Rum – jeden z wysokoprocentowych trunków, w którym zawartość alkoholu waha się od 37,5 do nawet 81%! Nic dziwnego, że przy takim stężeniu procentów piraci w czasie rejsu doświadczali choroby morskiej. Podstawą rumu odpowiedzialną za jego niezwykły i ceniony smak jest trzcina cukrowa, z której pozostałości po procesie cukrownictwa powstaje. Produkowany jest na wiele sposobów i w wielu miejscach na świecie, idealnie nadaje się do drinków ale ma także swoich wielbicieli w wersji sauté. Z czym to się pije? Odpowiedź w artykule.
Podział rumu ze względu na pochodzenie
Można wyodrębnić dwa główne podziały rumu: ze względu na region, z którego pochodzi więc jego styl oraz smak, wiążący się z zastosowaniem różnych sposobów otrzymywania. Rum wywodzi się z Karaibów, aby zgłębić skąd pochodzi konkretny trunek należy uzmysłowić sobie, że wyspy te zostały skolonizowane wówczas przez trzy niezależne państwa: Hiszpanię, Anglię oraz Francję i różnice wobec mocy i koloru będą rozpatrywane wśród tych trzech krajowych stylów.
- Styl hiszpański – bazą do jego produkcji jest melasa pochodząca z trzciny cukrowej. Fermentacja jest stosunkowo krótka, czemu zawdzięcza swój łagodny smak. Rumy pochodzące z Hiszpanii mają jasny odcień, są słodsze o wyczuwalnej korzennej nucie.
- Styl angielski – produkowany z melasy trzciny cukrowej podobnie jak rum stylu hiszpańskiego. Jest to najcięższa odmiana rumu, który swój unikalny smak zawdzięcza dłuższej fermentacji w miedzianych aparatach destylacyjnych. To z pewnością coś dla smakoszy!
- Styl francuski – powstaje na bazie soku z trzciny cukrowej dzięki czemu ma bardzo złożony i owocowy smak. Rumy tego typu są zdecydowanie droższe.
Podział rumu ze względu na smak
W zależności od tego jakie działania w czasie produkcji zostaną zastosowane, odpowiednio można wpłynąć na smak rumu. Wedle tej zasady na rynku pojawiają się rumy przyprawione – najczęściej z dodatkiem przypraw korzennych, starzone, objęte długim procesem leżakowania, overproof, czyli te krótko starzone oraz rumy aromatyzowane. Jest w czym wybierać!
Z czym pić rum?
Na bazie rumu można przygotować wiele drinków. Biały, czarny i złoty świetnie sprawdzi się w kompozycjach smakowych takich jak Cuba Libre, Mohito lub Pina Colada. Połączenie soku z cytryny lub owocowego z czystym rumem to kolejna propozycja, a wielbicielom klasyki poleca się rum na lodzie – w tym wypadku najlepiej aromatyzowany.
Rum – drinki, które warto przygotować samodzielnie
Wakacyjnym drinkiem, który jest prosty do przygotowania samodzielnie jest niewątpliwie Cuba Libre. Bazuje on na białym rumie i coli, więc należy do słodkich propozycji. W proporcji 1:2 należy połączyć dwa napoje. do tego kruszony lód, limonka i można cieszyć się orzeźwieniem na wakacjach pod gruszą! Z kolei dla koneserów bardziej kwaśnych smaków w upalne dni świetnie sprawdzi się Rum Gimlet. Do sporządzenia tego drinka należy zaopatrzyć się w brązowy rum (40 ml) i sok z limonki (20 ml), całość razem wymieszać i na zdrowie!