Na trasie każdego, kto odwiedza Peru znajduje się Cuzco, stolica starożytnego Imperium Inków i Święta Dolina Inków. To naprawdę wyjątkowe miejsce – miasto zostało zaprojektowane tak, by z lotu ptaka przypominało pumę, zwierzę czczone przez Inków. Do tego było otoczone ogromnym murem, którego wzniesienie do dziś pozostaje dla uczonych zagadką. Jak Inkowie transportowali ogromne kamienie, skoro podobno nie znali koła? Zapraszamy do lektury artykułu o tym niezwykłym miejscu!
Starożytna cywilizacja Inków
Cywilizacja Inków jest naprawdę wyjątkowa. Jej początek sięga XII wieku i zaledwie w ciągu dwóch stuleci stworzyli oni ogromne państwo liczące 12 mln osób, ze swoją kulturą, systemem wierzeń i architekturą. Do dziś nie wiadomo skąd przybyli pierwsi Inkowie, ponieważ nie zachowały się żadne szczątki dawnych władców Państwa Inków – hiszpańscy konkwistadorzy konsekwentnie wszystko niszczyli, w tym mumie i grobowce. Inkowie zajmowali się głównie rolnictwem – na zboczach gór tworzyli tarasy, a na nich pola uprawne. Czcili boga słońca, a także aktualnego władcę, który był traktowany jak bóstwo – każdemu budowano charakterystyczną piramidę z kamiennych głazów, a po śmierci jego ciało mumifikowano i trzymano w świątyni.
Święta dolina Inków – najważniejsze zabytki
Pisac
Pisac to miasteczko, które musi znaleźć się na trasie każdego turysty odwiedzającego Peru. Na targu można tam zobaczyć przepiękne rękodzieła stworzone przez tubylców i uraczyć się peruwiańską przekąską choclo, czyli gotowaną kukurydzą z solą i serem. Następnie warto udać się do Parku Archeologicznego, gdzie znajdują się ruiny starego Pisac.
Moray
To najprawdopodobniej inkaskie eksperymentalne pola uprawne. Tarasy znajdują się na różnych wysokościach, a różnica temperatury między dolnym a górnym kręgiem wynosi nawet 15 stopni Celsjusza. Pola były nawet wyposażone w skomplikowany system nawadniający, który działa do dziś. Uważa się, że kręgi te stanowiły laboratorium, w którym inkascy uczeni sprawdzali wpływ klimatu na uprawę roślin.
Ollantaytambo
To tutaj można podziwiać zagadkowe mury zbudowane z ogromnych, idealnie połączonych ze sobą i wypolerowanych głazów. Do dziś pozostaje tajemnicą to jak ich budowniczowie wznieśli tę konstrukcję. Warto odwiedzić także niezwykłą fortecę i ruiny rolniczych tarasów, na które można bezpłatnie się wspiąć i z góry podziwiać całe miasto.
Urubamba – największe miasto w dolinie
Urubamba to miasteczko położone nad rzeką o tej samej nazwie, będące dla turystów bazą wypadową do zwiedzania zabytków. W języku keczua Urubamba oznacza „Dolinę Pająków”. Ponieważ Peru jest położone wysoko nad poziomem morza, zaleca się rozpocząć wycieczkę właśnie od Urubamby, gdzie można przyzwyczaić się do wysokości i uniknąć choroby wysokościowej. Na obrzeżach miasta znajdują się ruiny rezydencji jednego z władców Inków, Huayna Capac.