Korea Południowa to niewielkie państwo mieszczące się w Azji Wschodniej. Powierzchnia Półwyspu koreańskiego to jedynie 100 210 kilometrów kwadratowych, z czego na jeden taki kilometr przypada około 505 osób. Stolicą Korei Południowej jest Seul. Nazywany on jest najgęściej zaludnionym miastem świata, ponieważ na metr kwadratowy Seulu przypada 15 tysięcy mieszkańców. Żyje tu 10 milionów osób, co bardzo mocno da się odczuć spacerując po mieście, czy próbując wejść do metra. Jakie atrakcje oferuje nam ta gwałtownie rozwijająca się technologicznie stolica?
Seul – stolica Korei Południowej
Seul to jedno z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Jest mieszanką nowoczesności oraz tradycji. Spacerując przez miasto można podziwiać wysokie wieżowce i drapacze chmur, ale także tradycyjne budowle w chińskim stylu oraz świątynie buddyjskie. Miasto powstało w 18 wieku n. e. i rozciąga się na terenach starej stolicy z dynastii Joseon, która leży w dolinie Cheonggyecheon, będącej dopływem rzeki Han. Rzeka jest widoczną granicą modernistycznego Seulu i tego bardziej tradycyjnego. Na jednym, brzegu spotkamy oazę zieleni i stare zabytki, natomiast z drugiej strony tętniące życiem, nowoczesne miasto. Zwiedzając Seul warto zobaczyć wszystkie jego twarze i skosztować tradycyjnej kuchni oraz nietypowego życia Koreańczyków. Trzeba jednak przygotować się na to, że w koreańskich sklepach nie znajdziemy europejskich produktów i niestety liter. W większości sklepów, na ulicach, w restauracjach, a nawet w metrze można spotkać jedynie koreańskie znaczki. Jest to dość uciążliwe podczas przemieszczania się, ponieważ gdyby jakiekolwiek znaki były chociaż po angielsku, byłoby dużo łatwiej. Na szczęście jest masa aplikacji (w każdym języku) z mapami i wskazówkami i dla turystów. W całej stolicy są ogólnodostępne punkty darmowego dostępu do Wi-Fi, co wiele ułatwia.
Co warto zobaczyć w Seulu?
- pałac Changdeokgung wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO;
- świątynię Jongmyo;
- Muzeum Sztuki Samsung;
- Żywe Muzeum (Insadong Branch);
- Racoon Cafe – kawiarnię, w której można napić się kawy w towarzystwie szopów praczy;
- 63 Building – Muzeum Sztuki, znajdujące się na 63 piętrze wieżowca;
- Lotte World – gigantyczny Park rozrywki zamknięty w zamkniętej przestrzeni.
Korea Południowa – ciekawostki
- Aby przyjechać do Seulu w celach jedynie turystycznych nie będzie potrzebna wiza, jedynie ważny paszport, natomiast w przypadku pobytu w celach edukacyjnych lub do pracy musimy ją posiadać.
- W Korei Południowej największy szacunek i autorytet mają osoby starsze oraz mężczyźni, dlatego to im należy ustępować miejsc w metrze. Ich zdanie jest najważniejsze – zdanie kobiety nie jest zazwyczaj brane pod uwagę.
- Głównym składnikiem koreańskiej kuchni jest sos sojowy, czosnek i fasola.
- W Seulu jest bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza, które wynika z prac elektrowni znajdujących się na granicy z Chinami. Większość osób chodzi w maseczkach antysmogowych, ponieważ ciężko się oddycha.
- Oficjalną nazwą miasta jest Seul Special Metropolitan City.
- Korea Południowa ma najszybszą na świecie średnią prędkość połączenia internetowego.
- W samym Seulu jest 25 tysięcy całodobowych sklepów.
- Koreańczycy są najbardziej pracowitym narodem świata i nie wiedzą co to jest L4. Pracują po kilkanaście godzin dziennie nawet z chorobą. W ciągu roku mają jedynie 15 dni urlopu.
- W Kori znajduje się ośrodek, w którym można sklonować swojego zmarłego pupila.
Seul – koreańskie tradycje
- Koreańczycy ogromną wagę przywiązują do dbania o wygląd. Kobiety jak i mężczyźni stosują wiele makijażowych trików i korzystają z wielu zabiegów kosmetycznych.
- Tradycyjnym przysmakiem mieszkańców Korei Południowej jest Kimchi, czyli kiszona pod ziemią kapusta pekińska z przyprawami i sosem rybnym. Ten przysmak można spotkać w każdej restauracji i domu.
- Kultura koreańska różni się np. od chińskiej, czy japońskiej sposobem jedzenia. Chińczycy i Japończycy do jedzenia używają drewnianych i krótkich pałeczek, natomiast Koreąńczycy długich i metalowych lub miedzianych. Wynika to z tradycji koreańskiej, gdy cesarz sprawował władzę nad państwem. Wielu morderców nasączało drewniane pałeczki trucizną w celu zabójstwa rządzącego, dlatego postanowiono używać jedynie matalu lub miedzi, które są na to odporne.
- Tradycyjnym stylem muzycznym jest K-POP.
Czas w Seulu
Między Seulem, a krajami Europy jest 7 godzinna różnica czasowa. W początkowych dniach pobytu większość turystów cierpi na „jet lag”, czyli objawy po zmianie strefy czasowej. Wiąże się to z ogromnym zmęczeniem i osłabieniem organizmu, jednak po kilku dniach objawy znikają.