Ryżowe wyspy Bali- praktyczny przewodnik

Share:

Egzotyczne kierunki wakacyjnych podróży, z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością. Szczególne zainteresowanie wśród turystów wzbudza indonezyjska wyspa Bali. Biura podróży kuszą ofertami rajskich wakacji, a niektórzy decydują się zwiedzić ją na własną rękę. Co warto wiedzieć przed wyprawą na tą malowniczą wyspę? Czego nie możemy pominąć w trakcie jej zwiedzania?.

Bali – wyspa bogów

W różnego rodzaju przewodnikach Bali opisywane jest jako „rajska wyspa” lub „wyspa bogów”, jednak te nazwy są całkowicie adekwatne do tego, co możemy zastać na miejscu. Można odnieść wrażenie, że wyspa całkowicie oderwana jest od ogólnego wizerunku Indonezji. Architektura przypomina tę, rodem z bajkowych opowieści, dominują tu kolory i strzeliste, wystawne budowle. Jest to wyspa typowo turystyczna, a także wyjątkowa, spośród wszystkich 17 tysięcy tworzących Indonezję. Przyjeżdżając na nią, łatwo zauważyć wszechobecny hinduizm. Własnie z tego powodu Bali określane jest mianem „wyspy bogów”. Wystawne świątynie górujące nad miastami, oraz ich biedniejsze odpowiedniki w mniejszych wioskach. Miejsc poświęconych hinduizmowi jest na Bali tyle, że trudno je wszystkie zwiedzić. Każde odznacza się swoim klimatem i niesamowitymi zdobieniami. Religię tą widać również w ludziach. Balijczycy są szczerzy przyjaźni i pomocni. Z otwartymi rękami witają turystów, a także udzielają im wskazówek i opowiadają ciekawostki.

Bali – co zobaczyć?

Będąc na rajskich, balijskich wakacjach dobrze wiedzieć, czemu należy poświęcić więcej uwagi i dokładnie zwiedzić. Jednym z takich miejsc jest Ubud. To jedno z niezwykłych miejsc, oferujące Monkey Forest, gdzie można obcować z małpami w ich naturalnym środowisku. Centralnym punktem jest świątynia, bogato zdobiona oraz lokalny market. Można zakosztować tam lokalnych przysmaków, a także zapoznać się z aromatycznymi przyprawami. Kolejnym punktem wyprawy powinno być Tegalalang, oferujący przepiękne tarasy ryżowe. Balijczycy chętnie opowiedzą o sposobie uprawy ryżu, a także udostępnią miejsca na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Nie sposób pominąć Pura Tirtha Empul, gdzie znajduje się święte źródło, w którym Hindusi dokonują codziennej ablucji. Znajduje się tam również kompleks świątyń. Następnym miejscem powinno być Pura Gunung Kawi. To miasto obdarzone legendą, którą Hindusi przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Podobno, zostało ono wykute w skale zaledwie w jedną noc. Do zwiedzenia oprócz kamiennego miasta, jest również świątynia i mauzoleum, panującej dawniej rodziny królewskiej.

Ceny na Bali

Na Bali cenny są na pewno wyższe, niż na sąsiednich wyspach. Jest to region turystyczny, więc noclegi, a także rejsy statkiem będą droższe. Jednak dla przybyszy z Europy, ceny są zabójczo niskie. Biorąc pod uwagę noclegi, dwuosobowy pokój z osobną łazienką i innymi udogodnieniami, można znaleźć za około 30 zł za dobę. Dwudaniowy obiad w balijskiej restauracji będzie kosztował około 10 zł. Ceny na Bali nie są więc zawrotne. Drożej może być w sklepach nastawionych na turystów, czyli sklepach z pamiątkami. Popularne jest też zawyżanie cen przez sprzedawców, widzących grupkę obcokrajowców. Ta przypadłość dotyka jednak większość turystycznych miejscowości.

Wycieczka na Bali – szczepienia obowiązkowe

Indonezja to całkiem inny klimat, a także inne choroby, głównie tropikalne na które większość przyjezdnych nie jest odporna. Przed planowaną wycieczką, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wykonać obowiązkowe szczepienia. Należą do nich:

  • szczepienia przeciwko tężcowi.
  • szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.
  • szczepienia przeciwko durowi brzusznemu.
  • szczepienie przeciwko malarii i dendze.

Warto zainwestować w szczepionki, by nic nie zakłóciło długo wyczekiwanego, rajskiego urlopu. Nie uchronią one całkowicie przed zakażeniami, ale zminimalizują ryzyko chorób. By uniknąć możliwości zarażenia, należy zwracać uwagę na zastawę stołową, źródła wody do picia, a także na zadrapania i urazy, które przerwą ciągłość naskórka.

Podobne wpisy